Başlıca yaşam malzemesi olan sudan sonra en temel ihtiyaçlardan biri, ateştir. ısınmak, yemek pişirmek, mikroplardan arınmak, konum bildirmek veya gece güvenlik sağlamak gibi nedenler için ateş önemlidir. İlk insanların yıllarca uğraşıp buldukları doğada ateş yakma yöntemi, günümüzde de kamplarda uygulanmaya devam eden bir yöntemdir. Kampçılık eğitim veren yerler bu konuda bilgi vermektedir. Kampçılar için doğada nasıl ateş yakılır? Sorusu için çeşitli taktikleri vardır.

Doğada Ateş Yakma

Ateş yakabilmek için gerekli olanlar; kıvılcım, yoğun ısı ve kav adı verilen tutuşturulabilecek malzemelerdir. Havanın durumu önemlidir. Açık, kuru ve iyi bir hava ateş yakabilmenin püf noktasıdır. İyi havada edinilen deneyimle, nemli ve yağışlı havada da yakılabilir. Doğada ateş yakmak için gerekli malzemeler;

  • Kav

Doğadan toplanan kuru ağaç kabukları, kuru otlar, kuru yosun ve parçalar, kuru yapraklar, bitki lifleri, doğada bulunan ve kolay tutuşabilecek hafif malzemelerdir. Gazete kağıtları, pamuklu giysilerden elde edilen ince lifli parçalar, benzin, fişek gibi malzemeler, kav olabilecek malzemeler arasındadır.

Yağmurlu havalarda ağaç kabuklarının iç kısımları, ölü yosunlar, kuru yapraklar kav olarak kullanılabilir.

Kav Tutuşturma Teknikleri

  • Pamuksu ve lifsi hale getirilen doğal kuru malzemeler yığın haline getirilir. Elde edilen kavı tutuşturulması için, kamp malzemelerinden faydalanılabilir. Cep çakısı yahut bir parça çelikle çakmaktaşına vurularak, kıvılcım çıkarılır.

Çakmaktaşı, doğada rahat bulunabilen bir maddedir. Pamuk ve pamuksu kavlar, çakmaktaşı ile kolay tutuşur. Kıvılcım hafif üflenerek kam ateşi yakılabilir.

  • Işığı yansıtarak yakma işlemi yapılabilir. Dürbün, fotoğrafmakinesi gibi aletlerden çıkarılan mercekle, güneş ışınlarını odaklamak işe yarar yöntemdir. Kav üzerine odaklanan güneş ışınları, kıvılcım sağlayacaktır ve hafif üflenerek desteklenebilir.
  • Araç aküleri, kav tutuşturmak için ideal yöntemlerden biridir. Kabloların birbirine değdirilmesiyle kıvılcım elde edilebilir. Kav için kolay olay yöntem, benzin kullanılacaksa dikkatli ve çok az miktarda kullanılmalıdır.

Doğada nasıl ateş yakılır konusu için birçok kav tutuşturma tekniği bulunuyor. Burada önemli olan kav elde etmektir. Kamp esasında bulunan kuru ot, lifler, yaprak, ağaç kabuklarının toplanarak, su geçirmeyecek şekilde naylon bir torbada taşınması, ihtiyaç halinde kullanılması için önemlidir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar