Çadır, otağ, baraka veya benzeri bir eğreti araçlardan geçici süreliğine oluşturulan dinlenme yeridir. Kamp, insanların doğada zaman geçirmeleri, piknik yapmaları, açık arazi veya orman gibi alanlarda çadır kurma yöntemiyle kısa süre dinlence aktivitesi yapmalarıdır.

Kampçılık, düzenli olarak kamp kuran kişiler veya toplulukların organizasyonlarına denir. Kamp nedir? Nasıl kamp kurulur, kampçılık faaliyetleri nasıl yapılır gibi konular için kampçılığın tarihçesi bilinmelidir.

Kamp ve Kampçılık

1900’lü yılların başından bu yana Amerika’da yapılan bir faaliyettir. Zamanla spor kategorisine dönüşen kampçılık, önce Avrupa ülkelerine daha sonra tüm Dünya’ya yayılmıştır. Kamp farklı şekillerde kurulur. Yaşam tarzı olarak benimseyen ve hayatlarının sporu olarak gerçekleştiren kampçılar, uzun dönem ve uzak yerlere kamp kurmaya giderler. Kimileri kısa süre ve tek bir yerde kamp kurar ve dönerler. Kampçıların seyahat şekilleri;

  • Bisiklet sporuyla
  • Kayık sporuyla
  • Motosiklet sporuyla

Etkinlik haline dönüştürüldüğü gibi, belirli gruplar ve topluluklar oluşturarak belirli bir bölgeye ulaşım araçlarıyla gitmeleri de mümkündür.

Kampçılık Kuralları

Bir doğa sporu olan kampçılık için bilinmesi gereken ilk konu; kamp nedir ve nasıl kurulur? Sorusudur. Kampçılıkta ilk kural yer seçimidir. Kampçıların profesyonel olması ve kamp kurallarını ve çadır alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor olmaları gereklidir. Zira doğada eğlence ve spor amaçlı yapılan aktivitenin, tehlikelerden uzak olması gereklidir. İdeal kamp için uygulanması gerekenler;

  • Kamp alanı için alanın bulundurması gereken özellikler; civarında su olan ve yüksek bir konumda bulunan bir alana kamp kurulmalıdır. Kamp ateşi için de bol odun olan bir bölge tercih edilmelidir.
  • Bataklık bölgelerden, uzun otluklu bölgelerden uzak durulmalıdır.
  • Kamp malzemeleri en önemli kriterdir. Kampçıların yanında bulundurması gereken kamp malzemeleri; ilk yardım çantası, harita, pusula, el feneri demirbaş niteliğinde muhakkak olması gereken kamp malzemeleridir. Ayrcıa su geçirmez kibritler, su kapları, bıçak, balta, testere, ip, uyku tulumu kampçılar için konaklama gereçleridir. Güneş gözlüğü ve güneş yağı bulundurmak önemlidir. Yemek için lüzumlu bıçak, çatal, kaşık, tabak ve küçük çelik bir tava, portatif ve kampçılara özel dizaynlarıyla bulundurulması gereken malzemelerdir.
  • Kamp erzakı için konserve, dondurulmuş et, reçel, şurup ve kurutulmuş yiyecekler bulundurulmalıdır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar